To zupełnie naturalne – poziom motywacji w czasie osiągania celu zmienia się i jest inny na początku działania, w jego trakcie i na końcu. Przyczyny spadku motywacji mogą być bardzo różne, np.:
- chwilowy spadek formy rodziny,
- gorszy dzień jednego z jej członków,
- zmęczenie i spadek nastroju,
- brak satysfakcjonujących efektów,
- pojawienie się innych niespodziewanych zadań (np. choroba któregoś członka rodziny).
Dlatego pamiętajcie – spadek poziomu motywacji podczas wprowadzania zmiany jest całkowicie normalny.
Po czym poznać, że motywacja członków rodziny spada?
Oto 5 sygnałów, że motywacja Waszej rodziny nie jest na najwyższym poziomie:
- Brak chęci do działania – to pierwszy sygnał świadczący o spadku motywacji. Taka sytuacja może również świadczyć o tym, że dana zmiana staje się dla Was mniej ważna. Gdy Waszej rodzinie zaczyna brakować sił i mniej chętnie wykonujecie kolejne zadania to znak, że warto popracować nad motywacją.
- Poczucie, że nie damy rady – zdarza się, zwłaszcza, gdy jesteśmy już zmęczeni lub doświadczamy pojedynczych niepowodzeń. Jeżeli takie myśli pojawiają się w Waszej rodzinie, warto się z nimi rozprawić, dla dobra motywacji każdego z Was.
- Wykonywanie zaplanowanych działań niedokładnie – gdy członkowie Waszej rodziny zaczynają mniej przykładać się do wykonywania zadań lub coraz częściej sobie je odpuszczają, może to świadczyć o słabej kondycji ich motywacji.
- Złość i frustracja – to odpowiedź na sytuację, gdy wykonujemy zadania, których wcale nie chcemy robić. Jeżeli te emocje pojawiają się u Was podczas wyzwań warto się temu bliżej przyjrzeć.
- Powrót do starych nawyków – jeżeli coraz częściej zdarza się Wam powracać do poprzednich zwyczajów żywieniowych najprawdopodobniej musicie popracować nad poziomem motywacji.
Warto zdawać sobie sprawę co sygnalizuje spadek motywacji do działania, aby jak najszybciej zareagować i poradzić sobie z tym trudnym momentem.
Jak możecie podreperować swoją chęć i gotowość do działania?
Poniżej kilka wskazówek:
- Spróbujcie znaleźć źródło problemu. Gdy rozpoznacie co spowodowało spadek motywacji, będziecie mogli z nim walczyć. Dlatego warto zastanowić się, co jest powodem tej sytuacji? Być może jesteście zmęczeni albo macie za dużo dodatkowych zadań?
- Dajcie sobie prawo do błędów. Jest niemal pewne, że błędy podczas wprowadzania zmian będą się zdarzały. Wynika to z faktu, że cała Wasza rodzina uczy się nowych, nieznanych dotąd rzeczy. Dlatego dobrze jest zaakceptować fakt, że nie wszystko od razu się uda. Jeżeli popełnicie jakiś błąd, zastanówcie się jak w przyszłości możecie go uniknąć.
- Stwórzcie plan naprawczy. Realizacja celu to trudna i wymagająca sprawa. Nie wszystko musi iść po naszej myśli, zwłaszcza na początku. Dlatego gdy rozpoczynacie działania, warto zastanowić się jakie trudności możecie napotkać na swojej drodze i jak sobie z nimi poradzicie. Na przykład co zrobicie, jeśli nie wszystkim będą smakowały przyrządzone na obiad ryby, albo nie uda Wam się wykonać jakiegoś zadania? Dobrze jest przygotować się na pewne trudności. Dzięki temu, gdy się pojawią, nie zaburzają Wam ustalonego planu, ponieważ będziecie na nie przygotowani.
- Nagradzajcie się za swoją pracę. Nagrody to bardzo ważny element podtrzymujący poziom motywacji. Dlatego warto o nich pamiętać, zwłaszcza jeżeli zasłużyliśmy na to swoją ciężką pracą. Nawet mała przyjemność potrafi wzmocnić zachowanie, które nagrodziliśmy, dzięki temu będziemy chętniej powtarzać je w przyszłości.
Wahania poziomu motywacji zdarzają się w procesie zmiany. Zapewne nie uda się Wam ich uniknąć, ale możecie skutecznie sobie z nimi radzić, tak by nie zaburzyły Waszej drogi do osiągnięcia celu.
Autorka udziela bezpłatnych konsultacji psychodietetycznych w Centrum Dietetycznym Online www.poradnia.ncez.pl Sprawdź profil ekspertki na www.ncez.pl |
Literatura
- Miller W.R., Rollnick S., Wywiad Motywujący. Jak przygotować ludzi do zmiany, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków; 2010