Często boimy się słowa „zmiana”, utożsamiając je z rezygnacją z czegoś, z wysiłkiem, poświęceniem i niczym przyjemnym. Podobnie jest w przypadku zmiany nawyków żywieniowych.

Komu z nas nie zdarzyło się pomyśleć „zacznę od poniedziałku” i zmiana nigdy nie nastąpiła? Odkładamy ją w czasie, bo obawiamy się, że będzie to trudne. Wszystko dlatego, że myślimy, że zmiana sposobu żywienia na zdrowszy oznacza same wyrzeczenia, a wcale tak nie musi być.

Metoda małych kroków sposobem na osiągnięcie celu

W osiąganiu celu najlepiej sprawdza się metoda małych kroków. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, jedna po drugiej. Radykalne modyfikacje sposobu żywienia mogą przynieść tylko odwrotny skutek – zniechęcimy się zamiast przyzwyczajać do nowego. Nie rezygnujmy, jeśli coś się nie uda za pierwszym czy drugim razem. Po prostu próbujmy dalej i pamiętajmy, że każda zmiana będzie korzystna, nawet ta mała, może mieć olbrzymie znaczenie dla zdrowia.

Zmiana wiąże się często ze stresem, a w jego obliczu naturalnym odruchem jest ucieczka i rezygnacja. Dlatego należy dzielić nasz cel na mniejsze zadania do wykonania, abyśmy bez lęku mogli je realizować. Prosty przykład – jeśli mamy problem z piciem odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, nie zmuszajmy się od razu do wypicia dwóch butelek, ale sięgnijmy po dodatkową szklankę, na drugi dzień po dwie, później trzy, aż po kilku dniach okaże się, że nie umiemy już funkcjonować, jeśli nie wypijemy 2 litrów na dobę.

Zmiana nawyków to proces

Nasze nawyki żywieniowe to efekt wielu lat przyzwyczajeń, które wynieśliśmy z domu rodzinnego. Budowaliśmy je przez lata, więc nie należy oczekiwać, że uda się je zmienić w ciągu kilku dni, czy tygodni. Wypracowanie nowych nawyków to proces, a każdy proces ma etapy. Pokonujmy je po kolei, małymi krokami.

Podobnie małymi krokami powinniśmy uczyć dzieci zdrowego żywienia. Rozmawiać z nimi, tłumaczyć, pokazywać nowe smaki, przyzwyczajać do różnorodności na talerzu, a przede wszystkim dawać przykład.

Zmiany wprowadzane powoli i rozsądnie są niezwykle istotne, aby korzystnie wpływały na kondycję naszego organizmu. Właśnie dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Bezpłatnie można to zrobić w Centrum Dietetycznym Online.

„Rodzinna Akcja: Zdrowa Rywalizacja” – małe kroki do celu

W konkursie „Rodzinna Akcja: Zdrowa Rywalizacja” przekonujemy, że małe zmiany mogą dać duży efekt, zmieniając styl życia na zdrowszy.

Dodatkowym atutem w ich wprowadzeniu będzie wsparcie wszystkich członków rodziny i wzajemna motywacja. Wspólne przygotowywanie posiłków to świetna zabawa i wartościowy sposób na spędzanie razem czasu.

W materiałach edukacyjnych znajdziecie podpowiedzi i wskazówki jak działać, aby małymi krokami zmieniać styl życia na zdrowszy. Wyjaśnimy co warto dodać do domowego jadłospisu, a z czego zrezygnować i powiemy, dlaczego te zmiany są szczególnie ważne.

Pamiętajcie – stawiamy na małe kroki. Konkurs startuje już 14 listopada. Zarejestrujcie swoją rodzinę i wspólnie z nami dowiedzcie się co znaczy tegoroczne hasło „Zdrowie od kuchni”!