Zakupy robimy zwykle w większych ilościach, kupując produkty z różnych grup. Część z nich wymaga przechowywania w temperaturze niższej niż pokojowa. To, że lodówka jest podręcznym magazynem produktów codziennego spożycia wie każdy. Nie wszyscy jednak słyszeli, że poszczególne jej półki mają określoną temperaturę. To ważna wiedza – pozwala nam prawidłowo ułożyć jedzenie w lodówce.

Temperatura w lodówce

Temperatura jaką powinniśmy utrzymywać w lodówce to około 4-5ᴼC lub niższa. Dla zapewnienia optymalnych warunków przechowywania poszczególnych grup produktów lodówka podzielona jest na kilka stref temperaturowych. Półki położone najwyżej oraz półki i balkoniki na drzwiach to najcieplejsze miejsca lodówki. Natomiast im niżej w lodówce tym zimniej, stąd dolna półka to najchłodniejsze miejsce. Układając produkty spożywcze w lodówce należy zapewnić im dużo przestrzeni, aby krążące tam powietrze miało swobodny przepływ.

Górna półka

To najcieplejsze miejsce lodówki przeznaczone dla produktów o długiej trwałości lub wymagających „lekkiego” chłodzenia. W tym miejscu warto układać:

Strefa środkowa

Ta część lodówki jest miejscem polecanym dla produktów mniej trwałych i wymagających przechowywania w temperaturze niższej niż 5ᴼ C.  Na środkowej półce / półkach (w zależności od wielkości lodówki) warto przechowywać:

Dolna półka

Ostatnia strefa półek to najchłodniejsze miejsce w lodówce szczególnie nadające się do przechowania surowego mięsa czy ryb, które najkorzystniej umieszczać w czystych, zamkniętych pojemnikach. Czas przechowywania surowego mięsa nie powinien przekraczać 1 dnia w przypadku ryb i 2 dni dla mięs. Warto pamiętać, by mięso, drób, ryby, jaja lub inne produkty, które wymagają przechowywania w lodówce nie przebywały w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny lub godzinę, jeśli temperatura powietrza jest wyższa niż 30°C.

Dolne szuflady

To miejsce o najwyższej temperaturze i wilgotności, którego warunki są odpowiednie dla świeżych warzyw i owoców. Szufladę warto wyłożyćpapierowym ręcznikiem, który chłonie wilgoć, co pozwala na dłużej zachować świeżość warzyw i owoców. Warzywa i owoce powinny znajdować się w oddzielnych pojemnikach. W warunkach chłodniczych nie przechowujemy owoców egzotycznych oraz niektórych warzyw, m.in. ziemniaków, cebuli czy czosnku. Niektóre warzywa podczas przechowywania w niższej temperaturze tracą walory smakowe, należy do ich: pomidor, ogórek oraz cukinia. Drobne, delikatne owoce powinny być nieumyte i mieć pozostawione szypułki, a czas ich przechowywania nie powinien przekraczać 2 dni. Warzyw i owoców uszkodzonych lub zepsutych nie należy przechowywać z innymi.  

Półki boczna na drzwiach lodówki

To najcieplejsze miejsce lodówki, w którym warto umieszczać płyny (soki, wodę), otwarte sosy, ketchup, majonez, musztardę. Na górnej półce drzwi lodówki jest miejsce dla jajek, których nie myjemy przed włożeniem do lodówki.

Ważne!


 
Sprawdź profil ekspertki na www.ncez.pl

Literatura