Zakupy robimy zwykle w większych ilościach, kupując produkty z różnych grup. Część z nich wymaga przechowywania w temperaturze niższej niż pokojowa. To, że lodówka jest podręcznym magazynem produktów codziennego spożycia wie każdy. Nie wszyscy jednak słyszeli, że poszczególne jej półki mają określoną temperaturę. To ważna wiedza – pozwala nam prawidłowo ułożyć jedzenie w lodówce.
Temperatura w lodówce
Temperatura jaką powinniśmy utrzymywać w lodówce to około 4-5ᴼC lub niższa. Dla zapewnienia optymalnych warunków przechowywania poszczególnych grup produktów lodówka podzielona jest na kilka stref temperaturowych. Półki położone najwyżej oraz półki i balkoniki na drzwiach to najcieplejsze miejsca lodówki. Natomiast im niżej w lodówce tym zimniej, stąd dolna półka to najchłodniejsze miejsce. Układając produkty spożywcze w lodówce należy zapewnić im dużo przestrzeni, aby krążące tam powietrze miało swobodny przepływ.
Górna półka
To najcieplejsze miejsce lodówki przeznaczone dla produktów o długiej trwałości lub wymagających „lekkiego” chłodzenia. W tym miejscu warto układać:
- przetwory w słoikach, m.in. dżemy, warzywa konserwowe,
- płynne produkty mleczne takie jak mleko, jogurty, kefir, maślanki, ciasta
Strefa środkowa
Ta część lodówki jest miejscem polecanym dla produktów mniej trwałych i wymagających przechowywania w temperaturze niższej niż 5ᴼ C. Na środkowej półce / półkach (w zależności od wielkości lodówki) warto przechowywać:
- sery,
- wędliny,
- domowe potrawy po uprzednim schłodzeniu.Gotowej żywności nie należy przechowywać dłużej niż 2-3 dni.
Dolna półka
Ostatnia strefa półek to najchłodniejsze miejsce w lodówce szczególnie nadające się do przechowania surowego mięsa czy ryb, które najkorzystniej umieszczać w czystych, zamkniętych pojemnikach. Czas przechowywania surowego mięsa nie powinien przekraczać 1 dnia w przypadku ryb i 2 dni dla mięs. Warto pamiętać, by mięso, drób, ryby, jaja lub inne produkty, które wymagają przechowywania w lodówce nie przebywały w temperaturze pokojowej dłużej niż dwie godziny lub godzinę, jeśli temperatura powietrza jest wyższa niż 30°C.
Dolne szuflady
To miejsce o najwyższej temperaturze i wilgotności, którego warunki są odpowiednie dla świeżych warzyw i owoców. Szufladę warto wyłożyćpapierowym ręcznikiem, który chłonie wilgoć, co pozwala na dłużej zachować świeżość warzyw i owoców. Warzywa i owoce powinny znajdować się w oddzielnych pojemnikach. W warunkach chłodniczych nie przechowujemy owoców egzotycznych oraz niektórych warzyw, m.in. ziemniaków, cebuli czy czosnku. Niektóre warzywa podczas przechowywania w niższej temperaturze tracą walory smakowe, należy do ich: pomidor, ogórek oraz cukinia. Drobne, delikatne owoce powinny być nieumyte i mieć pozostawione szypułki, a czas ich przechowywania nie powinien przekraczać 2 dni. Warzyw i owoców uszkodzonych lub zepsutych nie należy przechowywać z innymi.
Półki boczna na drzwiach lodówki
To najcieplejsze miejsce lodówki, w którym warto umieszczać płyny (soki, wodę), otwarte sosy, ketchup, majonez, musztardę. Na górnej półce drzwi lodówki jest miejsce dla jajek, których nie myjemy przed włożeniem do lodówki.
Ważne!
- Potrawy poddane obróbce termicznej umieszczajcie w lodówce, gdy zostały już schłodzone. Umieszczanie w niej bardzo gorącej żywności może podnosić temperaturę wnętrza. Z tego powodu temperatura innych produktów może wzrastać.
- Na bieżąco kontrolujcie termin przydatności do spożycia/datę minimalnej trwałości produktów. Kierujcie się zasadą – „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Czyli: produkty, które zakupiliśmy wcześniej powinny być wykorzystywane w pierwszej kolejności, przed produktami kupionymi w późniejszym terminie.
Literatura
- Raport Federacji Polskich Banków Żywności – Nie marnuję jedzenia 2018: https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2018/10/Przewodnik-do-Raportu_FPBZ_-Nie-marnuj-jedzenia-2018.pdf
- Jarosz M.: Praktyczny podręcznik Dietetyki, Wydawnictwo IŻŻ, Warszawa 2010