Statystyki zatem nie napawają optymizmem. Brak aktywności fizycznej w życiu wielu z nas może się wiązać z tym, że często nie mamy wystarczającej motywacji lub nasz początkowo duży zapał szybko spada. Do tego dochodzą obowiązki zawodowe i rodzinne, które wygrywają ze sportem 

Jak nie dać się wymówkom i systematycznie ćwiczyć kilka razy w tygodniu? 

  1. Zapiszcie powody dla których chcecie ćwiczyć. Gdy przystępujemy do jakiegokolwiek działania warto wiedzieć po co je wykonujemy. Stwórzcie wspólną listę motywów, które sprawiają, że chcecie ćwiczyć. Zapiszcie wszystko co przychodzi Wam do głowy. Dla dzieci motywacją może być zyskanie większej ilości siły i zabawa, a dla rodziców polepszenie ogólnej sprawności. 
  2. Stawiajcie sobie małe i realne do zrealizowania cele. Ustalenie celu jest jednym z najważniejszych aspektów gdy zaczynamy ćwiczyć. Niestety wielu z nas ma tendencję do planowania rzeczy zbyt trudnych do realizacji w danym momencie. Dlatego tak ważne jest, aby Wasz cel był możliwy do osiągnięcia. Zastosujcie metodę małych kroków. Na początek ustalcie, że wykonujecie proste ćwiczenia, które są łatwe zarówno dla młodszych, jak i dla starszych członków rodziny. Jeżeli wszyscy będą mieli poczucie, że są w stanie wykonać ustalone cele, wtedy chętniej przystąpią do działania.
  3. Wspierajcie się nawzajem. Wsparcie jest kluczowym czynnikiem podczas ćwiczeń. Nikt nie udzieli nam go lepiej niż osoby, które ćwiczą razem z nami. Wspólne uprawianie sportu dodaje siły oraz zapewnia pomocną dłoń w trudnych dla nas momentach. 
  4. Zadbajcie o przestrzeń do ćwiczeń. Miejsce w którym wykonujecie ćwiczenia musi być przestronne, widne i komfortowe dla wszystkich. Warto zadbać o to, aby każdy z Was czuł się w nim dobrze oraz miał odpowiednio dużo przestrzeni na swobodną gimnastykę. Zadbajcie również o detale: odpowiednią muzykę, sportowe stroje, a także odpowiednie nawodnienie dla każdego z Was. 
  5. Wybierajcie aktywność, którą lubicie. Gdy wykonujemy ćwiczenia, których nie lubimy zazwyczaj szybko spada nam motywacja. Żeby się przed tym uchronić znajdźcie taką aktywność, która jest atrakcyjna dla wszystkich członków rodziny. Dzięki temu czas ćwiczeń będzie dla Was dobrą zabawą a nie przykrą koniecznością. 
  6. Nagradzajcie się po każdym treningu. Za ciężką pracę warto się nagradzać. Dzięki temu utrzymacie odpowiedni poziom motywacji do dalszych ćwiczeń. Nawet drobna gratyfikacja może sprawić, że będziecie mieli chęci do dalszej pracy, a wspólne treningi będą dla Was przyjemnością.

Pamiętajcie, że aktywność fizyczna jest nie tylko sposobem na utrzymanie zdrowia. Może być również miłą formą spędzania wspólnego czasu z rodziną. Dlatego warto abyście dbali o odpowiedni poziom motywacji do ćwiczeń. To pomoże Wam sprawić, że aktywność fizyczna będzie stałym elementem stylu życia Waszej rodziny. 

Autorka: mgr Paulina Pawełczyk-Jabłońska udziela bezpłatnych konsultacji psychodietetycznych w Centrum Dietetycznym Online
 www.poradnia.ncez.pl
 
Sprawdź profil ekspertki na www.ncez.pl 

Literatura 

  1. https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_adults/en/
  2. https://www.gov.pl/documents/292437/436728/aktywnosc_fizyczna_2018_-_wyniki_wst%C4%99pne.pdf/e09b9c08-733c-f667-af59-2f14aa322e75
  3. Miller W.R., Rollnick S., Wywiad Motywujący. Jak przygotować ludzi do zmiany, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2010.