Okres dzieciństwa ma kluczowe znaczenie w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Pokazując małemu człowiekowi różnorodność na talerzu kształtujemy jego wybory w dorosłym życiu.

Jeśli nauczymy dziecko sięgać po warzywa i owoce z pewnością nie zabraknie ich w jego jadłospisie, gdy samodzielnie będzie przygotowywać posiłki. Wyjaśniając mu, czego należy unikać i z jakiego powodu, nie doprowadzimy do sytuacji, gdy ślepo ulegać będzie namowom reklam.

Rola prawidłowych nawyków żywieniowych

Troska o prawidłowe żywienie dzieci i budowanie ich nawyków w tym zakresie ma znaczenie, szczególnie jeśli spojrzymy na statystki. Obecnie coraz więcej dzieci ma już problem z nadwagą, co jest prostą drogą do otyłości.

Chcąc zadbać o właściwe nawyki żywieniowe dzieci powinniśmy przestrzegać zaleceń opracowanych przez ekspertów, uwzględniających potrzeby rozwojowe dziecka w danym wieku. Poza szczegółowymi zasadami warto jednak pamiętać o tych uniwersalnych.

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci

Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych w diecie dzieci jest niedostateczna ilość warzyw i owoców. Tymczasem są one źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika, a także licznych substancji bioaktywnych.

Kolejnym błędem żywieniowym w diecie dzieci jest zbyt mała ilość fermentowanych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb i nasion roślin strączkowych. Za dużo z kolei cukru i soli.

Ważną zasadą w żywieniu dzieci o jakiej trzeba pamiętać jest ich nieprzekarmianie. Dzieci powinny spożywać 3 główne posiłki (śniadanie, obiad i kolację) i 2 mniejsze (drugie śniadanie i podwieczorek). Niekorzystne jest, aby między nimi dostawały różne przekąski, ponieważ przez to nie zjedzą pełnowartościowego posiłku.

W żywieniu dzieci powinniśmy także pamiętać o tym, aby zaangażować dziecko w proces przygotowywania posiłków. Warto zabrać dziecko na zakupy spożywcze, dać możliwość wyboru oraz zapraszać do wspólnego gotowania w celu edukacji żywieniowo-kulinarnej. To bardzo dobra droga, aby przez jego uczestnictwo i zabawę uczyć nowych smaków. Istotne jest także, aby wspólnie z dzieckiem spożywać posiłki – buduje to lepsze nastawianie do jedzenia i wzmacnia więzi rodzinne.

Zadbaj o zdrowie – weź udział w naszym konkursie

Na wybory i upodobania dzieci olbrzymi wpływ mają dorośli. To rodzic lub inna osoba dorosła z bliskiego otoczenia stanowi przykład dla dziecka. Jeśli maluch widzi rodziców z niezdrowymi przekąskami i gazowanymi napojami, unikających spożywania warzyw, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem samo będzie tak postępować. W ramach naszej kampanii „Rodzinna Akcja: Zdrowa Rywalizacja” podkreślamy, jak ważny jest przykład rodziny i wspólne zaangażowanie w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Angażując całe rodziny w realizację kolejnych wyzwań chcemy, aby budowały one zdrowe nawyki żywieniowe, a także nie zapominały o aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że to dwa główne aspekty zdrowego stylu życia.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Czeka na Was ciekawa rywalizacja w oparciu o 8 wyzwań i 2 zadania specjalne. Gwarantujemy wsparcie w postaci materiałów edukacyjnych, w których w przystępny sposób przedstawimy najważniejsze zasady zdrowego stylu życia. Do wygrania wiele nagród rzeczowych wspierających zmianę stylu życia na zdrowszy.

Zapraszamy do zapisów: rodzinnaakcja.pzh.gov.pl